ردکردن این

سیستم رندرینگ

رندرینگ چیست؟

فرایندی است که تصویر دو بعدی یا سه بعدی به صورت فایل قابل را رندرینگ می گویند. اصطلاح رندر یا رندرینگ، در بیشتر برنامه های گرافیکی نیز استفاده می شود. از نرم افزارهای تدوین معروفی مانند Adobe Premiere تا نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی مانند Cinema 4D و Blender همگی از اصطلاح رندر برای خروجی گرفتن از فایل استفاده می کنند. در نرم افزارهای سه بعدی، با کمک موتورهای رندرگیری این فرایند صورت میگیرد. اما برای رندرگیری به چه سیستمی نیاز است؟ چه سخت افزاری را تهیه کنیم؟ کدام قطعه در اولویت بودجه ما باشد؟ در ادامه به صورت کلی به این موضوع می پردازیم.

پردازنده پرچمدار یا کارت گرافیک قدرتمند؟

همه چیز به نرم افزار و موتور رندرگیری شما بستگی دارد. در گذشته نه چندان دور، پردازنده مرکزی (CPU) قدرت اول پروسه رندر را در دست داشت، اما امروزه با افزایش قدرت کارت های گرافیک و بهینه شدن موتورهای رندر با آنها، کفه ترازو به سمت تراشه گرافیکی سنگین شده است. اما به شکل قاطعی نمی توان گفت که برنده این جدال کارت گرافیک است، ولی کارت گرافیک قدرتمند امتیاز بیشتری را کسب می کند. 

بیشتر موتورهای معروف رندرینگ در حال با کارت های گرافیک به ویژه سری RTX شرکت انویدیا سازگاری خوبی دارند، سرعت رندر نسبت به CPU چیزی نزدیک به 3 الی 4 برابر شده است. و کیفیت خروجی نیز کاملا مناسب است. از سوی دیگر برای رندر گرفتن با کمک CPU می بایست پردازنده از قدرت چند هسته قدرتمندی برخوردار باشد. به عبارت دیگر، هرچه هسته های یک پردازنده بیشتر باشد، سرعت رندر گرفتن نیز بیشتر خواهد شد.

تعداد هسته های بالا در این چند سال در دست AMD بوده است، و در بخش Multi-core همواره دست بالا را در دست داشت.

گرافیک رندرینگ- پی سی کالا

خوشبختانه اینتل نیز با عرضه نسل 12 خود، توانست این فاصله در بخش چند هسته ای را بسیار کمتر کند و دوباره علاقمندان به کارهای سه بعدی و مدل سازی را به سمت خود بکشاند. در مجموع در این بخش باید گفت اگر نرم افزار شما از کارت گرافیک برای رندر، پشتیبانی می کند، بیشتر بودجه خود را روی کارت گرافیک قرار دهید، اما اگر نرم افزار صرفا CPU-based ( پردازنده محور) باشد، بدیهی است که بودجه می بایست روی پردازنده صرف شود. همانطور که گفته شد، پردازنده با تعداد هسته بالا انتخاب شود.اهمیت سایر قطعات چقدر است؟

رم: RAM مهمترین جزء برای کار رندر شما نیست. با این حال، از آنجایی که نوع فرایند نرم افزار و موتور رندر سه بعدی هر روز پیچیده تر می شوند، بهتر است حافظه رم را از 16 گیگابایت به بالا انتخاب کنید. بدون شک، کاربری که به طور حرفه ای کارهای سه بعدی را انجام میدهد، بیشتر از یک نرم افزار را اجرا خواهد کرد. به همین دلیل برای نرم و روان بودن حین کار، رم با فرکانس بالا می بایست در لیست خرید شما قرار گیرد.

حافظه ذخیره سازی: بدون هیچ توضیح خاصی باید از حافظه SSD NVMe استفاده شود. در حین مدلسازی ممکن است با چندین و چند پالی گان در یک مدل سرکار داشته باشید، Texture با کیفیت بالا روی مدل قرار گرفته باشد، پلاگین ها در حال خواندن هستن و غیره. 

همه این موارد از روی حافظه ذخیره سازی به صورت Real-time در حال خواندن هستند، اگر سرعت حافظه ذخیره سازی شما پایین باشد، سیستم دچار گلوگاه شده و ممکن است نرم افزار، از کار بیفتد و زحمت شما به راحتی به باد برود. برای همین همیشه پیشنهاد می کنیم که از حافظه ذخیره سازی پرسرعت برای پروژه های در حال کار خود استفاده کنید.

سیستم خنک کنندگی: امروزه بیشتر خنک کننده ها از نوع مایع (Liquid cooling) هستند. پردازنده در فرایند رندرینگ، فشار زیادی را متحمل می شود، توان حرارتی (TDP) به بالاترین حد خود می رسد و می بایست خنک کننده، به خوبی بتواند حرارت ساطع شده از پردازنده را کنترل کند. به همین دلیل بهتر است از مدل های قابل اطمینان و معتبر برای سیستم خنک کنندگی در سیستم رندرینگ استفاده شود.

مادربرد:  در کمال ناباوری باید گفت که مادربرد در یک سیستم رندرینگ در پایین لیست اولویت ها قرار میگیرد. شاید کاربران تازه وارد در دنیای سه بعدی و طراحی، این موضوع کمی گیج کننده باشد. اما در حقیقت چه مادربرد لوکس گرانقیمت تهیه کنید یا یک مادربرد میان رده، تاثیری روی سرعت رندر نخواهد داشت. صرفا مادربردی را انتخاب کنید که از 4 اسلات رم بهره ببرد و حداقل یک اسلات PCI Express x16 را نیز داشته باشد.

سخن پایانی

با توجه به تنوع قطعات در بازار، بهتر است قبل از خرید سیستم رندرینگ با متخصص آن تماس بگیرید و به درستی هزینه خود را صرف کنید.خرید سیستم رندرینگ نیازمند اطلاعاتی کامل از تمامی قطعات می باشد. ما در پی سی کالا با در اختیار داشتن کادری مجرب در زمینه رندرینگ و اسمبل سیستم، با شناختی درست از تمامی نرم افزارهای طراحی سه بعدی و همچنین موتورهای رندرگیری، و نیز تست بیشتر قطعات با نرم افزارها، به شکل کاملا حرفه ای می توانیم با توجه به بودجه و نوع کاربری شما، سیستم درستی را به شما معرفی کنیم. (همچنین می توانید از لپ تاپ رندرینگ سایت دیدن فرمایید)